Každý z nás se občas setká s obtížemi, které nelze jednoznačně přiřadit ke klasickým nemocem s identifikovatelnými organickými příčinami. Pro tyto obtíže existuje termín „funkční poruchy“. Ale co to vlastně znamená? A jak s tímto typem obtíží pracovat?
Pro lepší pochopení rozdílu mezi organickými a funkčními poruchami si můžeme představit tělo jako složitý počítač. Organická porucha je podobná situaci, kdy se porouchá hardware, například si vylijete kávu do klávesnice. Je zřejmé, že některé součástky se poškodily a potřebují opravu. Naopak funkční porucha se podobá situaci, když se porouchá software. Na první pohled není nic zjevně poškozené, ale počítač zamrzá při práci. Stejně tak v případě funkčních poruch těla nejsou viditelné žádné zjevné změny, ale může se projevit nepříjemnými symptomy jako únava, poruchy trávení nebo palpitace.
Tyto problémy nejsou spojeny s konkrétními odchylkami v laboratorních testech nebo jiných vyšetřovacích metodách. To znamená, že i když pacient trpí obtížemi a je vyšetřen, nemusí být nalezena příčina problémů. Jak si to tedy vysvětlit? Znamená to, že jste hypochondr a že jsou obtíže jen ve vaší hlavě?
Chronický únavový syndrom, který je jednou z funkčních poruch, nemá žádný specifický laboratorní marker, který by potvrdil diagnózu. Různé klinické studie odhalily různé odchylky v laboratorních testech, jako například hladinu kortizolu nebo imunitní parametry, ale žádná z nich nebyla univerzálně platná pro všechny pacienty s tímto syndromem.
Jedním z hlavních problémů v léčbě funkčních poruch je nedostatek informací a povědomí o nich, jak mezi pacienty, tak i mezi lékaři. Podle doporučených postupů totiž v případě funkčních poruch je důležité v první řadě vyloučit organickou poruchu, pokud možno zaléčit obtíže symptomaticky a vysvětlit pacientovi, že se jeho příznaky neohrožují na životě. A dál už si s tím klasická medicína prostě neví rady. Neexistují přesné postupy, jak pacienta dál vést nebo kam ho nasměrovat. A vzhledem k množství práce v ordinacích lékařů a tlaku pojišťoven na to není ani čas ani peníze.
Moderní způsob života přispívá k vzniku těchto funkčních poruch. Stres, který je společným faktorem mnoha z těchto stavů, je v dnešní době běžným jevem. Žijeme ve společnosti, kde je kladen důraz na rychlost, produktivitu a výkon, což může způsobit nadměrné psychické zatížení a následně funkční poruchy.
Jak tedy nalézt cestu ven z této složité situace? Řešení není jednoduché, ale je proveditelné. Klíčové je podporovat naše tělo a zdokonalovat naše fyzické zdraví prostřednictvím vyvážené stravy, kvalitního odpočinku a dostatečného pohybu (doporučuji článek o spánku a eBook zdarma Laskavým tempem). Dále je nezbytné pracovat na optimalizaci naší mysli, která je kvůli nadměrnému psychickému stresu přetížená (zde vám pomůže eBook Trénink mozku). A konečně je třeba se soustředit na regulaci emocí, protože dysregulace emocí,hlavně jejich potlačování, může vést k dalšímu zhoršení stavu a narušení kvality života.
Proto jsem založila platformu „Cestou uzdravení“, která je určena jak pacientům trpícím funkčními poruchami, tak i lékařům, kteří hledají lepší způsob, jak těmto pacientům pomoci. Cílem je najít komplexní přístup k léčbě těchto stavů a poskytnout podporu a informace pro ty, kteří trpí a hledají cestu k uzdravení.